Bom-Wrapper

Stanislaw Golab

Stanisław Henryk Gołąb

Tuesday, June 9th, 1936 - Sunday, August 16th, 2020
Recommend this to your friends.
Share via:

Sign in to the Family Interactive Login

The Family Interactive feature enhances An Amazing Life. Authorized family members can securely access their loved one's memorial website settings at any time.

Share Book of Memories with a Friend

Please enter the name and email details so that we can send your friend a link to the online tribute. No names or addresses will be collected by using this service.

Email Sent

Your email has been sent.

To share your memory on the wall of Stanisław Henryk Gołąb, sign in using one of the following options:

Sign in with Facebook

OR

Sign in with your email address

Your condolence has been posted successfully

Provide comfort for the family by sending flowers or planting a tree in memory of Stanisław Henryk Gołąb

No Thanks

Contact Funeral Home

Please enter your question or comment below:

Email Sent

Your email has been sent.

Stanisław Henryk Gołąb's Tribute Fund

  •  Full Name
  •  Initials
  •  Anonymous
By continuing, you agree with the terms and privacy policy.

Stanisław Henryk Gołąb's Tribute Fund

There may be a delay while processing. Please do not click the back button or refresh while a payment is processing.

Obituary

Stanislaw Golab
June 9th, 1936 - Sunday, August 16th, 2020

Stanisław Henryk Gołąb zmarł w niedzielę 16 sierpnia 2020 roku w Calgary.

Stanisław urodził się 9 czerwca 1936 roku na ziemi sandomierskiej w Polsce. Był jednym z sześciorga dzieci. Kochał wieś polską i nieustannie pomagał rodzicom - Emilii i Janowi na gospodarstwie. Po ukończeniu studiów geodezyjnych w Lublinie przez lata pracował i mieszkał w Kielcach. Tam też ożenił się w 1966 roku ze swoja ukochaną żoną - Romaną, która pochodziła z jego rodzinnych stron. Mieli jedno dziecko - córkę Renatę. Kiedy Renata wyemigrowała do Kanady, rodzice podążyli za nią.

Stanisław cenił ludzi i życzliwie wspierał wszystkich radą i pomocą. Był duszą towarzystwa - wszędzie lubiany za swoją serdeczność, ujmujące komplementy i poczucie humoru. Lubił spędzać czas w naturze, kochał zwierzęta, muzykę i tańce. Najbardziej jednak lubił żartować i przebywać ze swoimi wnukami - Evi i Nicho. Kochał Polskę, jej piękno, ludzi i jedzenie. Tęsknił za rodziną i przyjaciółmi, których tam zostawił. Kanada stała się drugim domem najbliższych a także jego. Uwielbiał spacerować na swojej "trasie" w wąwozie na Edgemont. Bardzo miło wspominał wycieczki i spotkania Seniorów w Domu Polskim, których w ostatnich miesiącach bardzo mu brakowało. Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary dawała mu cząstkę ojczyzny i tamtejszego kościoła, za którymi tęsknił.

Stanisław był kochającym i niezwykłym człowiekiem. Niestety kres jego marzeniom i planom na przyszłość położyła choroba. Zmarł nagle w tą "ostatnią niedzielę" - to była jego ulubiona melodia.

Pamięć wspaniałych i radośnie przeżytych ze Stanisławem lat pozostaje w sercach najbliższej rodziny w Kanadzie i w Polsce.

~ Kochająca żona i córka z rodziną ~


To view and share photos, condolences and stories of Stanisław, please visit www.choicememorial.com. Arrangements entrusted to the care of Choice Memorial Cremation & Funeral Services (403) 277-7343.
Read Less

Sign Up for Notifications

Receive notifications about information and event scheduling for Stanisław Henryk Gołąb
No funeral details available.

Condolences

We encourage you to share your most beloved memories of Stanisław Henryk Gołąb here, so that the family and other loved ones can always see it. You can upload cherished photographs, or share your favorite stories, and can even comment on those shared by others.

No video recorded.

Private Condolence
Plant a Tree in Memory of Stanisław Henryk Gołąb
Loading...

Photos & Videos

Photo Album

Upload up to 10 images at a time, max 8MB each
Share by: